AKTUALNOŚCI


ALERGIA – dlaczego moje oczy są czerwone i tak strasznie swędzą ?

Choroby alergiczne dotyczą aż 25% populacji świata.

Alergia to nieprawidłowa, patologiczna reakcja układu immunologicznego na antygen zazwyczaj nieszkodliwy dla osób zdrowych.

Antygenem tym może być każda substancja – pyłki traw, nasiona różnych roślin, roztocza, sierść zwierząt, zboża, niektótre produkty pokarmowe, kosmetyki,leki zanieczyszczone powietrze i wiele , wiele innych.

 

Jak dochodzi do uczulenia?

W wyniku narażenia na alergen tylko u niektórych osób rozwija się alergia.Są to pacjenci z genetycznie uwarunkowaną skłonnością do tego typu rekacji lub osoby, które są intensywnie i długotrwale narażone na alergen.

Rozwój alergii wiąże się z dwoma typami odpowiedzi immunologicznej organizmu:

1) Odpowiedzią natychmiastową- związaną z wytwarzaniem specyficznych przeciwciał IgE.

2) Odpowiedzią typu późnego-komórkowego, w której wyspacjalizowane komórki układu immunologicznego odpowiadają za uczulenie.

W oku alergia najczęściej objawia się w postaci ostrego, alergicznego zapalnia spojówek. Jej objawy pojawiają się bardzo szybko i są bardzo dokuczliwe dla pacjenta. To właśnie budowa oka, w szczególności bogate unaczynnienie spojówki powoduje szybkie występowanie objawów zapalenia po kontakcie z alergenem. Pojawia się nagły, szybko narastający świąd, obrzęk powiek i spojówek, silne łzawienie.

W kolejnych postach postaramy się przybliżyć rodzaje ocznych manifestacji chorób alergicznych.

Zapraszamy do Centrum Optyczno-Okulistycznego, gdzie okulista, optyk i optometrysta zadba o Państwa oczy.

<< Wróć do poprzedniej strony

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.  Akceptuj  Więcej informacji