AKTUALNOŚCI


ZADBAJMY O ZDROWIE NASZYCH DZIECI

Dbając o zdrowie naszych dzieci nie zapominajmy o systematycznej kontroli wzroku naszych podopiecznych.

Wzrok jest niezwykle istotny w procesach poznawczych. Przyjmuje się, że 80% informacji docierających do nas z otoczenia to informacje wzrokowe. Dobre widzenie jest bardzo ważne dla prawidłowego przyswajania wiedzy. Począwszy od nauki czytania i pisania, poprzez osiąganie dobrych wyników w okresie całego nauczania szkolnego, a skończywszy na wyborze odpowiedniego i dobrego zawodu. W przypadku wzroku najważniejszą rzeczą jest szybkie wykrycie problemów wzrokowych i wdrożenie odpowiedniego postępowania. Nieskorygowanie wady wzroku na czas może nieść za sobą powstanie w układzie wzrokowym nieodwracalnych zmian. Jak ważny jest wzrok możemy przekonać się sami. Wystarczy na chwilę zamknąć oczy i spróbować wykonać proste czynności, które wykonujemy na co dzień. To co do tej pory było bardzo proste, przy zamkniętych oczach okazuje się dość trudne do wykonania. Dobrym pomysłem zdrowotnej profilaktyki są badania przesiewowe wzroku naszych dzieci przeprowadzane przez specjalistów w przedszkolach, szkołach i na uczelniach wyższych. Jest ono bezinwazyjne i bezbolesne. Systematycznie przeprowadzane, pozwalają przede wszystkim na wykrycie poważnych wad wzroku takich jak: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm a nawet zez a w kolejnym kroku skierowanie na dalszą diagnostykę do placówek medycznych lub do salonów optycznych. Ponieważ nie wszystkie wady wzroku objawiają się nieostrym widzeniem, które nasze dziecko może nam zasygnalizować, w takich badaniach powinny uczestniczyć wszystkie dzieci. Często w wadach wzroku takich jak nadwzroczność ukryta czy zez ukryty brak jest objawów typowych dla problemów wzrokowych a objawy im towarzyszące są niecharakterystyczne i różnorodne.

To co powinno zwrócić uwagę rodziców i być impulsem do bezwzględnego wykonania badań wzroku u dzieci to przede wszystkim:

  • brak sprawności manualnej odpowiedniej do wieku;
  • mrużenie i pocieranie oczu;
  • częste bóle głowy i oczu;
  • brak koncentracji, nadpobudliwość.
  • złe samopoczucie, apatia;
  • zasłanianie jednego oka podczas pisania z bliska lub czytania z tablicy;
  • niechęć do czytania książek;
  • niewspółmierne z wkładanym wysiłkiem w naukę oceny w szkole;

Kontrola wzroku powinna być również wykonana u dzieci ze stwierdzoną dysleksją. Część z grona tych osób ma nierozpoznaną optodysleksję, która znika po odpowiednim skorygowaniu wady wzroku odpowiednią korekcją okularową i zapewnia dalszy prawidłowy rozwój naszego dziecka. Pamiętajmy zatem jak ważny jest wzrok u naszych dzieci i systematycznie go kontrolujmy. Dziecko samo nam nie powie, że źle widzi. To my jako rodzice musimy bacznie obserwować nasze dzieci i wykonywać u nich systematyczne badania wzroku.

Równie ważny jak prawidłowa diagnoza, jest wybór odpowiedniej oprawy i prawidłowe wykonanie okularów. Przy wyborze okularów istotna jest zarówno ich funkcjonalność jak i estetyka. Od tego czy okulary spodobają się naszemu dziecku zależało zapewne będzie systematyczne ich noszenie przez naszą pociechę. Dlatego przy wyborze okularów warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanych specjalistów renomowanych zakładów optycznych.

Zapraszamy do naszego salonu gdzie optyk, optometrysta i okulista zadbają o Twój wzrok i dobiorą odpowiednie okulary i soczewki.

<< Wróć do poprzedniej strony

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.  Akceptuj  Więcej informacji