AKTUALNOŚCI


MASZ CUKRZYCĘ? ZBADAJ WZROK !!!

Pacjenci chorujący na cukrzycę powinni już w chwili jej rozpoznania zgłaszać się do lekarza okulisty celem oceny narządu wzroku. Dlaczego to takie ważne?

 W przebiegu cukrzycy może dochodzić do rozwoju retinopatii cukrzycowej ,która w zaawansowanych stadiach znacząco upśledza widzenie a niekiedy jest przyczyną ślepoty.

Schorzenie to występuje  częściej u pacjentów z cukrzycą typu 1  i tu  najważniejszym czynnikiem ryzyka jest czas trwania cukrzycy - szacuje się ,że retinopatia cukrzycowa rozwinie się po 10 latach trwania choroby u 50 % chorych na cukrzycę typu 1 a po 30 latach już  u 90 % chorych.

W przypadku cukrzycy typu 2  w chwili rozpoznania 5% chorych ma objawy retinopatii cukrzycowej.

Co to jest retinopatia cukrzycowa?

Retinopatia cukrzycowa to konsekwenacja uszkodzenia drobnych naczyń siatkówki, zmian w budowie ściany tych naczyń ,ich wzmożonej przepuszczalności. 

W przebiegu retinopatii cukrzycowej  może dochodzić do uszkodzeń w obrębie plamki czyli centralnej części siatkówki, która odpowiada za najlepsze ostre widzenie. Zajęcie plamki to makulopatia cukrzycowa.

Czy retinopatię cukrzycową można leczyć?

Leczenie retinopatii cukrzycowej uzależnione jest od stadium zaawansowania choroby  i obszaru , którego dotyczy.

Można stosować lecznie zachowawcze polegające na poprawie przepływi krwi przez naczynia siatkówki, leczenie laserowe, iniekcje anty- VEGF do ciała szklistego, zabiegi chirurgiczne w tym wiktektomię.

Należy podkreślić ,że podstawą leczenia zmian w przebiegu cukrzycy jest normalizacja poziomu glukozy we krwi - czyli prawidłowe wyrównanie cukrzycy.  Bez spełnienia tego ważnego warunku leczenie powikłań cukrzycy, w tym retinopatii cukrzycowej pozbawione jest sensu i jest nieskuteczne!

Zapraszamy do naszego salonu gdzie optyk, optometrysta i okulista zadbają o Twój wzrok i dobiorą odpowiednie okulary i soczewki.

<< Wróć do poprzedniej strony

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.  Akceptuj  Więcej informacji