AKTUALNOŚCI


CO TO JEST AMD

AMD (age-related macular degeneration) jest to zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Jest schorzeniem degeneracyjnym centralnej części dna oka, doprowadzającym w części przypadków do poważnej utraty widzenia. Obecnie uważane jest za chorobę cywilizacyjną. Istotą tego schorzenia są zmiany zachodzące w plamce żółtej, czyli w centralnej części siatkówki odpowiedzialnej za ostre i precyzyjne widzenie. Zmiany patologiczne zachodzące w siatkówce związane są ze starzeniem się tkanek i prowadzą do zaburzenia widzenia centralnego lub całkowitej jego utraty, uniemożliwiając w znacznym stopniu wykonywanie podstawowych czynności (np. czytanie, oglądanie telewizji, posługiwanie się środkami płatniczymi, prowadzenie samochodu itp.). Osoby z tą dolegliwością zwykle wymagają pomocy, stają się zależne od innych, poziom jakości ich życia ulega znacznemu obniżeniu (wyniki prowadzonych badań dowodzą, że łagodna postać AMD powoduje obniżenie poziomu jakości życia o prawie 20%, postać średnio zaawansowana i zaawansowana ? o 40% i 60%)

Zapraszamy do naszego salonu gdzie optyk, optometrysta i okulista zadbają o Twój wzrok i dobiorą odpowiednie okulary i soczewki.

<< Wróć do poprzedniej strony

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.  Akceptuj  Więcej informacji