AKTUALNOŚCI


ALERGIA - rodzaje ocznych manifestacji

  • Sezonowe alergiczne zapalenie spojówek (ang. Seasonal Allergic Conjunctivitis SAC)

Dotyczy najczęściej dzieci między 7-14 rż i wiąże się z reakcją na pyłki roślin wiatropylnych:traw, chwastów, drzew. Często współistnieje z katarem siennym. Powoduje objawy takie jak: napady świądu i łzawienia, którym może towarzyszyć zmęczenie, rozbicie, ból głowy, zaburzenia snu.

  • Przewlekłe alergiczne zapalenie spojówek (Perennial Allergic Conjunctivitis PAC)

Rzadsze niż poprzednie, często nierozpoznawane. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle przed 5 rż i często współistnieją z astmą oskrzelową. Wywołują je najczęście alergeny obecne w powietrzu takie jak:sierść zwierząt domowych, kurz, pleśnie, chwasty, grzyby, ale także lateks. U dzieci jedynymi objawami mogą być świąd oczu, pocieranie nosa, trudności w oddychaniu przez nos. Objawy zapalenia spojówek utrzymują się przewlekle, co najmniej miesiąc i mogą ulegać zaostrzeniu szczególnie jesienią i zimą.

  • Wiosenne zapalenie spojówek i rogówki (Vernal Keratoconjunctivitis VKC)

Należy podkreślić, że jest ciężką, zagrażającą widzeniu postacią alergii o mieszanym mechanizmie. Dotyczy dzieci i młodzieży - przede wszystkim chłopców, przed 10 rż i współistnieje z innymi chorobami atopowymi. Zagrożenie widzenia wynika tu z zajęcia rogówki, która ulega uszkodzeniu - od drobnych puntowych ubytków nabłonka po owrzodzenia i blizny podnabłonkowe. Objawy zwykle występują przez cały rok, ulegając zaostrzeniom głównie wiosną i latem. Pacjenci skarżą się na:

- uporczywy świąd nasilający się pod wpływem kurzu, wiatru, upału, jasnego światła,

- gęstą wydzielinę, łzawienie, pieczenie i obrzęk powiek- niekiedy znaczny.

Zaburzenia widzenia, ból oczodołowy świadczą o zajeciu rogówki i wymagają natychmiastowego leczenia okulistycznego.

  • Atopowe zapalenie rogówki i spojówek (Atopic Keartoconjunctivitis AKC)

Występuje u osób z atopowym zapaleniem skóry, ze szczytem zachorowań w 3-5 dekadzie życia. Objawy ze strony oczu charakteryzują się obustronnym: światłowstrętem, łzawieniem, świądem, pieczeniem, wydzieliną śluzozow-ropną. Skóra wokół oczu jest bardzo sucha, powieki obrzęknięte, brzegi powiek zmienione zapalnie, a rzęsy i zewnętrzne części brwi przerzedzone. Może dochodzić do spłycenia załamków, głównie powieki dolnej w wyniku zrostów między spojówką gałkową i powiekową. Zmiany w obrębie rogówki dotyczą 75% chorych i są przyczyną jej trwałego uszkodzenia w postaci zmętnienia i unaczynnienia. Ponadto osoby z AKC narażone są na zespół suchego oka, stożek rogówki, zaćmę oraz zmiany zwyrodnieniowe siatkówki i odwarstwienie siatkówki. AKC jest najgroźniejszą formą alergicznych chorób oczu, często prowadzącą do ślepoty w wyniku powikłań rogówkowych, soczewkowych, siatkówkowych. Leczenie wymaga współpracy alergologa i okulisty.

  • Olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek (Gigant Papillary Conjunctivitis-GPC)

Wiąże się z reakcją na przewlekłą obecność ciała obcego w obrębie oka: soczewki kontaktowej, protezy ocznej, szwów. Zmiany w postaci brodawek pojawiają się zwykle po 1,5-2 latach noszenia soczewek kontaktowych, po 10 latach noszenia protezy, po 6 tyg. do 15 msc gdy przyczyną są szwy. Objawy są niezależne od pory roku i charakteryzują się świądem, łzawieniem, pieczeniem, uczuciem ciała obcego, z gestą białą wydzieliną po przebudzeniu. Spojówki są przekrwione i obrzęknięte.

  • Kontaktowe zapalenie skóry powiek i spojówki (Contact Blepharoconjunctivitis-ConcBC)

Pojawia się w odpowiedzi na zewnętrzne czynniki takie jak: kosmetyki, leki, detergenty. Do preparatów okulistycznych, które najcześciej uczulają należą: w kroplach nawilżających- środki konserwujące- chlorek benzalkonium, antybiotyki: aminoglikozydy(neomycyna, gentamycyna, tobramycyna) sulfonamidy,  przeciwjaskrowe (brymonidyna, inhibitory anhydrazy węglanowej) przeciwzapalne, fenylefryna, znieczulające (nowokaina, alkaina, lignokaina) Objawy pojawiają się zwykle w ciągu 24-72 godzin po kontakcie z alergenem i ustępują po jego eliminacji. Widoczne jest zaczerwienienie, łuszczenie się i maceracja skóry powiek i błony śluzowej spojówki. Czasem, w nasilonych przypadkach tworzą się owrzodzenia powiek i ich brzegów, pojawiają objawy ze strony rogówki:epiteliopatia i zapalenie rogówki. W postaci przewlekłej może dochodzić do przebarwień skóry powiek, bliznowacenia a nawet odwijania powiek dolnych.

<< Wróć do poprzedniej strony

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.  Akceptuj  Więcej informacji